Sárkány Bence

Magyar Design Megálló rovatunk második állomásához érkeztünk. Ezúttal is egy olyan hazai tervezőt mutatunk be, akinek munkái mögött erős, személyes alkotói világ áll és akire joggal lehetünk büszkék.

Sárkány Bence már pályája elején egyértelmű irányt jelölt ki magának. Bútorai fiatalos lendülettel, ugyanakkor kiforrott arculattal jelennek meg: munkáiban harmonikusan találkozik a kézművesség iránti tisztelet és a kortárs designérzékenység. Portfóliója folyamatosan bővül, jelenléte a hazai szakmai színtéren egyre hangsúlyosabb.

Műhelye Óbuda szívében, a patinás Zichy-kastély kertjében található. Macskaköves udvar, árnyas fák, és egy olyan békebeli hangulat, ami csak ritkán fogadja az embert Budapest közepén. Belépve azonnal megcsap a tömörfa semmivel össze nem téveszthető illata. Itt nincs steril stúdióhangulat – ez egy valódi, élő- és lélegző alkotóműhely, ahol a fűrészporban ott van a gondolat, az idő, a tervezés. Bence több más asztalossal osztozik a térben, és a közösségi szellem is átszövi a munkát: ha kell, besegítenek egymásnak. Ottjártunkkor épp nem dolgozott senki, körbe lehetett sétálni, le lehetett lassulni, és hallgatni, ahogy Bence mesél.

Pályája nem a klasszikus dizájnsuliból indult. A Veres Pálné Gimnázium után a Kaesz Gyula Faipari Szakközépiskolában tanulta ki az asztalos mesterséget. Később Berlinben dolgozott közel két évig a szakmában, majd hazajött és szabadúszóként kezdett alkotni. Elvégezte a Corvin Rajziskola formatervezői képzését is, volt a Hello Wood Technika műhelyében műhelyvezető, majd 2019-ben elindította saját márkáját a Sárkány Bence Furniture-t.

Ami pedig azóta történt, az több, mint biztató: rendszeres meghívott a Construma, a S/ALON és a 360 Design Budapest kiállításokra, 2022-ben az Elle Decoration is felfedezte, ugyanebben az évben jelölték az EDIDA (Elle Decoration International Design Awards) Fiatal Tehetség díjára is.

A 3.14 (Pí) szék születéséhez egy világjárvány is kellett. Bence a COVID alatti elvonulás idején, Nógrádban talált rá a forma alapjaira, egy régi szék ergonómiájából kiindulva. A Pí szék – ahogy a neve is sejteti – tökéletes arányokat keres, és talál is. Egyszerűen nagyon kényelmes! A szék után készült el az étkezőasztal, amely formailag követi a széklábak ívét. Bence különös figyelmet fordított arra, hogy a székek tökéletesen becsússzanak az asztal alá.

A RINGA nem klasszikus értelemben vett hintaszék és nem is kimondottan hintázásra készült. Modern, letisztult, igazi „wannahave” darab. Ha lenne RINGA székünk biztosan vennénk mellé egy KITIN dohányzóasztalt is.

A japán torii kapu ihlette TSUKI szék a fa-sárkány évére készült el, a nevét is innen kapta. Ez a szék kifinomult és különlegesen szép!  

Az PUDDING székek első darabja egy esküvőre készült, és Bence szokásához híven ezek is sorszámozottak, ahogy minden széke. A sorszám nemcsak a limitáltságot jelzi, hanem a személyességet is, mert ezek a bútorok tényleg történetet hordoznak: egy pillanatot, egy emberi kapcsolatot, egy helyet.

Bence bútorai nem tömegcikkek. Ő maga készíti őket, lépésről lépésre. Nem akar nagyra nőni, nem hajszolja a sorozatgyártást – ez itt egy valódi manufaktúra. A faanyag Nógrádból származik, ellenőrzött erdőgazdálkodásból, a munkához való viszonya pedig mélyen tiszteletteljes.

Öröm volt számunka a találkozás! A Bencével készült mini interjút lejjebb olvashatjátok, bútorait pedig az idei Construmán meg is nézhetitek!

Mini interjú

Mi inspirált arra, hogy elindítsd a márkádat, és mi volt az első terméked?

Szerettem volna "értelmet teremteni". A gyakorlati tudásomra építve próbálok kényelmi igényeknek saját kezűleg eleget tenni. Ez a fúzió olyan fa mobiliákban manifesztálódik ami reményeim szerint túlél engem és jobbá teszi tulajdonosai életét. Az első ilyen tárgyam a 3.14, más néven Pí szék volt.

 

Melyik alkotásodra vagy a legbüszkébb, és miért?

Nem tudnék kiemelni egyet, a többiek megsértődnének.:)

Büszke inkább a szabadságomra vagyok, remélem ez így is marad!

 

Hogyan képzeled el a termékeidet egy enteriőrben? Van olyan tér vagy stílus, ahol szerinted különösen jól érvényesülnek?

Igyekszem minél letisztultabb formákban gondolkozni, hogy a termékeim minél több féle térben és időben megfelelhessenek, ezzel is fenntarthatóvá téve őket. Örülnék neki, ha 50 év múlva stílusoktól függetlenül amikor megörökli valaki a Pí széket akkor nem a lomtalanításra kerülne, hanem egy újabb étkezőben kapna helyet, kiszolgálva a következő generációt.

 

Milyen jövőbeli terveid vannak a márkáddal? Van olyan új irány, anyag vagy technológia, amivel szívesen kísérleteznél?

Mindig meglepődök mennyi mindent kell még tanulnom a fáról, nem lesz elég egy élet rá, hogy mélyre hatóan több anyagot is megismerhessek. Azt már megértettem, hogy időt kell hagynom magamnak egy-egy új tárgy megalkotására és talán mondhatom, hogy az ülőalkalmatosságok foglalkoztatnak leginkább.

 

Ha bárkivel együttműködhetnél a világon, ki lenne az, és mit hoznátok létre?

Hát ha elengedem a fantáziám akkor egy harmonikus világrendet képzelek el, amit Csányi Vilmos szuperintelligenciája rendez és akkor én már nem is kellek hozzá. Viccet félretéve talán mondhatom, hogy nyitott vagyok együttműködésekre, de mivel az alkotás nekem inkább egy belső folyamat, ezért nehéz jól összehangolni valakivel akit nem ismerek igazán. A Woodoo-s srácokkal szeretek együttműködni. 


Weboldal: www.sarkanybence.com

Facebook: www.facebook.com/sarkanybencefurniture

Instagram: www.instagram.com/sarkanybence_furniture

Fotók: Erdős Dénes www.instagram.com/erdosdenes

Next
Next

Franta Ági